Aşı Nerede? Neden Zamanında Gelmedi?

a

Aşı Nerede? Neden Zamanında Gelmedi?

Aşı Nerede? Neden Zamanında Gelmedi? 100 milyon. Bu rakam, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın 9 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin üç ay içerisinde ihtiyaç duyduğu aşı miktarı idi. Ocak ayı bitmek üzereyken ve bu açıklamanın üzerinden neredeyse iki ay geçmiş olmasına rağmen, Türkiye’nin tedarik edebildiği aşı miktarı ise yalnızca 13 milyonda kaldı. Önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde 87 milyon doz aşının ülke sınırları içerisine getirilmesinin neredeyse imkansız olduğu düşünülürse, Türkiye, planlanan aşı takviminin bir hayli gerisinde kalmış olacak. Fahrettin Koca, aralık ayı içinde 20 milyon, ocakta 20 milyon ve şubatta 10 milyon doz aşının Çin’den getirileceğini belirtmişti. Bu durumda geri kalan 50 milyon dozun diğer aşı üreticilerinden temin edilmesinin planlandığı anlaşılıyor. Fakat bırakın diğer üreticileri, Türkiye henüz çok yakın ilişkiler kurduğu Çin’den bile arzu ettiği aşıları almayı başaramamış durumda. Peki, bu neden böyle oldu?

Aşı Neden Gelmedi?

Nedeni basit. Türkiye, trene son vagondan bindi de ondan. Dünyanın birçok ülkesi, daha geçtiğimiz yaz aylarında aşı ile ilgili ön siparişlerini tamamlamış ve kendi nüfuslarına yetecek kadar aşıtedariğini takvimlemişti. Üstelik birçoğu, yalnızca tek bir üreticisi ile yetinmemiş, siparişlerini çeşitlendirmişti. Örneğin gelişmişlik bakımından bizimle aynı seviyede olan Meksika, şu anda Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech ve Sputnik V aşılarını aynı anda kullanırken, bizim seviyemizin altında bulunan Mısır, Oxford/AstraZeneca ve Sputnik V aşılarını tedarik etmeyi ve vatandaşlarını aşılamayı başardı. Türkiye ise çok uzun bir süre Sinovac aşısının denemelerini ve FAZ I-II-III sonuçlarını bekledi, diğer üreticileri ile ya hiç iletişime geçmedi ya da bunda çok geç kaldı. Adeta tek bir ülkenin eline mahkum olduk ve dünyanın geri kalanını pek önemsemedik. Trene son vagondan binerseniz, çoğunlukla ayakta kalırsınız. Türkiye, bu nedenle nüfusunun en az yüzde 60’ını aşılama planında Avrupa’nın çok gerisinde kalacak. Üstelik Koca’nın, Türkiye’nin günlük 1,5 milyon kişiyi aşılama kapasitesi bulunduğu açıklamasının da havada kaldığını görüyoruz. İlk aşının yapıldığı 14 ocaktan itibaren geçen 2 haftalık süreçte Türkiye’de vurulan kişi sayısı, yaklaşık 2 milyon.

Ülkemizin tüm bu plansızlıklar ve aksaklıklar nedeniyle aşı sonrasında normale, yani pandemi öncesine dönme takvimi maalesef Batı ülkelerinin gerisinde kalacak gibi gözüküyor. Yani örneğin bir Almanya ya da Kanada vatandaşı iseniz, evlenmek istediğiniz kişi ile yapacağınız düğünü bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına göre en az 3 ay daha erken yapma şansınız olacak. Türkiye vatandaşı bunu hak edecek ne yaptı? Hiçbir şey. Buna, milliyetçilikte bayrak yarışını kimseye bırakmayan iktidar ve ortağının, aşı konusunda yalnızca -Uygur Türklerine sistematik zulüm yaptığı tescillenen- Çin’in eline bakan anlaşılmaz politikaları sebep oldu.

Benzer İçerikler

Editör: DurSoft

Haber ve Köşe yazılari Güncel konularda yazılmış ekonomik gündem köşe yazılarını yayınladığımız kişisel haber kanalımız dursoft.com.tr web sitemizde yayınladıgımız bütün içerikler web sitemizde ayittir kaynak belirtilmeden kulanılmamalıdır.