Döviz kurunu etkileyen faktörler

a

Döviz kurunu etkileyen faktörler

Döviz kurunu etkileyen faktörler

Ülkemizde her geçen gün elektronik aletlerden, gıda fiyatlarına bir artış görülmektedir. Geçen yıllara göre artan maaşlara istinaden alım gücümüzün azalma sebebi,  ülkemizin döviz kurundan kaynaklanıyor. Yaşadığımız ekonomik sıkıntılarımızın ve zorlaşan ekonomik şartların sebebi olan döviz kuru nedir ve döviz kurunu etkileyen faktörler nelerdir?

Döviz kuru nedir?

Yabancı ülkelerde kullanılan para birimlerine döviz denmektedir. Döviz kuru ise bir ülkenin 1 birim parasına karşılık diğer bir ülkenin para biriminde bulduğu karşılıktır.  Döviz kuru ekonomik olarak bir ülkenin durumunu bağıntılı olarak anlamanın en önemli faktörlerden birisidir. Herhangi bir ülkenin para biriminin döviz kuru, o ülkenin ekonomik kararlılığı hakkında bilgi verir. Bundan dolayı her ülke tarafından sürekli olarak takip altındadır. Döviz kuruna talep arttığında kur da artar. Enflasyonun beklentisi, döviz kuruna karşı arz ve talep oranına karşı direk etkisi vardır. Arz ve talep azalırsa döviz kuru da azalır. Bunun yanı sıra yurt dışı para transferi yaparken iki ülkenin döviz kurunu göz önüne almak gerekmektedir. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan bir ülkenin para birimi, ekonomik olarak daha güçlü olan bir ülkenin para birimine göre daha değersizdir.

Döviz kurunu etkileyen faktörler nelerdir?

Enflasyon halk arasında yaşam pahalılığı anlamına gelmektedir. Enflasyon oranlarındaki değişimin, direk olarak döviz kuru oranına karşı direk etkisi vardır. Aralarında ters bir orantı vardır. Enflasyon oranı azaldıkça döviz kuru artmaktadır. Dövizkuru değer kaybeden bir ülkenin, enflasyon oranı artışa geçmiş anlamına gelmektedir. Bir ülke de bulunan faiz oranları yabancı yatırımcıyı ne kadar cezbederse ülkeye o kadar döviz girmekle beraber döviz kuru da yükselişe geçecektir. Sermaye hareketleri de döviz kurunu etkileyen faktörlerden arasında bulunmaktadır. Ülkenin gelir düzeyinin ortalaması diğer ülkelerden yüksek olması, döviz kurları için ülkenin ithalatını arttırır. Bundan dolayı arz sabit kalırsa kur yükselir.

Talep- arz

Talep- arz dengesinin de döviz kuru açısından etkisi vardır. Bir ülkenin ticari haddi arttıkça ülkenin para birimini yükseltir ve bu sayede ülkenin döviz kuru da artışa geçer. Ülkelerin girdiğini durgunluk dönemlerinde faiz oranları azalacağı için ülkenin para birimi değer kaybeder. Ve böylece döviz kuru düşüşe geçer.

 Son yıllar içerisinde Türk lirasının Dolara oranı

2010 yılında 1 Türk lirası, 1.58 dolara karşılık geliyordu.2011’de ise bu oran 1.62 dolara çıktı. 2012 yılında 1 Türk lirası,  1.81 dolara karşılık gelirken, 2013 yılında 1.93 dolar seviyesine yükselmiştir. 2014 yılında 1 Türk lirası 2.12 dolar civarındayken, 2015’te 2.69 dolar seviyelerindeydi. 2016 yılında geldiğimizde ise 1 Türk lirası, 2.89 dolar tandemine yükselirken, 2017 yılında bu oran 3.52 dolar seviyesine kadar yükselmiştir. 2018 yılı Haziran ayında 1 Türk lirası,  4.57 dolar,  Temmuz ayında 4.91 dolar, Ağustos ayında 6.57 dolar ve Eylül ayında 6.01 dolar seviyesine kadar yükselmiştir

Türk lirasının yüksek olduğu 10 ülke 

2020 yılında ortalama olarak 1 Türk lirası,  3.9 Ukrayna grivnasına eşittir. 1 Türk lirası, 4.55 Tayland bahtına eşittir. 1 Türk lirası, 3.57 Çek korunası eşittir ve 1 Türk lirası, 15,28 Sırp dinarına eşittir. 1 Türk lirası, 10.28 Arjantin pesosuna eşitken 1 Türk lirası, 10.29 Rus rublesine denktir. 1 Türk lirası 11.02 Hint rupisine eşitken 1 Türk lirası,10 Makedon dinarına denktir. Vietnam’da ise 1 Türk lirasının karşılığı ise 3382,60 Vietnam dongudur.

Döviz yatırımcılarının dikkat etmesi gerekenler

Döviz yatırımı yaparken para birim değerlerinin artmasını veyahut azalmasını öngörebiliyor olmak lazımdır. Bu zamanla edineceğiniz tecrübe sayesinde rahat bir şekilde öngörebileceğiniz ve yorumlayabileceğiniz bir durumdur. Ve yatırım yapacağınız döviz kurunun bulunduğu ülkedeki siyasi konumu, ekonomik konumu ve sosyal konumu bilmek önemlidir. Bu durumlar göz önüne alınarak piyasanın gideceği yol tahmin edilebilir. Yani kısaca söylemek gerekirse eğer piyasa takibi şarttır. Ve aynı zamanda piyasa takip işlemlerini de ayrıntılı bir şekilde öğrenilmesi şarttır.  Ve döviz yatırımı yaparken zarar ve kar sınırı belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Çeşitli kurumlarda borsa ve forex eğitimleri de alarak kendinizi bu konuda geliştirme olanağına sahipsiniz. Analiz ve piyasa değerlerine göre yatırım yaparak sizin de döviz yatırımcısı olmamanız için önünüzde bir engel kalmamaktadır.

Benzer İçerikler

Editör: DurSoft

Haber ve Köşe yazılari Güncel konularda yazılmış ekonomik gündem köşe yazılarını yayınladığımız kişisel haber kanalımız dursoft.com.tr web sitemizde yayınladıgımız bütün içerikler web sitemizde ayittir kaynak belirtilmeden kulanılmamalıdır.