Gelir Vergisi Nedir? Kimler Gelir Vergisi Ödemekle Yükümlüdür?

a

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi gerçek kişilerin, yani şirket olmayanların her yıl mart ayının 25. günü akşamına kadar düzenleyip vergi dairesine beyan etmesi gereken bir vergi sistemidir.

Gelir Vergisi mükellefleri yani gerçek kişiler dönem içerisinde kazanç sağlamış oldukları net kar üzerinden vergilendirilirler. Net kar, oluşmuş olan kazançtan giderler, ödemeler, maliyetler gibi harcamaların düşülmüş halidir.

Bu verginin mükellefleri belirli bir yüzdesel oran üzerinden vergilendirilirler. Örneğin sizin 1 yıl boyunca net elde etmiş olduğunuz kar 17.000,00 TL ise %15 vergi dilimi üzerinden vergilendirilirsiniz. Yani bu kazancın 2.550,00 TL sini beyan yolu ile devlete ödemeniz gerekmektedir.Bu oranlar elde edilen karlara göre değişmektedir.

Gelir Vergisi Oranları Nelerdir?

  • 000 TL’ye kadar %15
  • 000 TL’ye kadar olan tutarın 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası %20
  • 000 TL’ye kadar olan tutarın 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası %27
  • 000 TL’ye kadar olan tutarın 130.000 TL’si için 30.190 TL, fazlası %35
  • 000 TL’ye kadar olan tutarın fazlasının 600.000 TL’si için 212.190 TL, fazlası %40

Gelir Vergisi devlet tarafından 4 dönem olacak şekilde bölünmüştür. Bunu 3 er aylık dönemlerde Gelir geçici vergi olarak Mali Müşavirler düzenler. Gelir geçici vergi, Gelir Vergisinin 4 taksite bölünmüş hali olarak da düşünebilirsiniz. Bu sistemde mükellefin bir yıllık vergiyi bir kerede ödenmesi engellenir. Durum böyle olunca da mükellef bir nebze rahatlamış olur.

Gelir Geçici Vergi Beyannamesinin Verilme ve Ödeme Süreleri Nelerdir?

  • Ocak – Şubat – Mart Dönemi Mayıs ayı 17. gününe kadar beyan edilip ödenmelidir.
  • Nisan – Mayıs – Haziran Dönemi Ağustos ayı 17. gününe kadar beyan edilip ödenmelidir.
  • Temmuz – Ağustos – Eylül Dönemi Kasım ayı 17. gününe kadar beyan edilip ödenmelidir.
  • Ekim – Kasım – Aralık Dönemi Şubat ayı 17. gününe kadar beyan edilip ödenmelidir.

Mayıs, Ağustos, Kasım, Şubat aylarının 17. günü akşamına kadar düzenlenip, onaylanıp, ödenmelidir. Vergi mükellefi olup, Şirket sahibi olmayan her türlü gerçek kişi Gelir Vergisi mükellefidir ve bu vergi sistemine uymak zorundadır.
Aynı katağoride başka makalelerimizi okumak isterseniz lütfen Ekonomi Katagorisini inceleyiniz

Benzer İçerikler

Editör: DurSoft

Haber ve Köşe yazılari Güncel konularda yazılmış ekonomik gündem köşe yazılarını yayınladığımız kişisel haber kanalımız dursoft.com.tr web sitemizde yayınladıgımız bütün içerikler web sitemizde ayittir kaynak belirtilmeden kulanılmamalıdır.