Gençleri anlayaman iktidar

a

Gençleri anlayaman iktidarGençleri anlayaman iktidar Ne kadar sustururlarsa o kadar başarılı olacaklarını sanıyorlar. Ne kadar bastırırlarsa o kadar rahat olacaklarını sanıyorlar. Ne kadar gözaltı ve darp yaparlarsa o kadar sindireceklerini sanıyorlar. Ama bu ülkenin gençlerindeki öfkeyi, başkaldırıyı anlayamıyorlar. Her baskının, her sindirmenin, her sansürün, her gözaltının, biriken öfkeyi daha da derinleştirdiğini, bu uygulamaların her seferinde ters teptiğini anlayamıyorlar. En güvendikleri, cepte gördükleri, koyun sürüsü olduğunu düşündükleri kitlelerin bile ufak ufak kıpırdadığını, seslerini yükselttiğini göremiyorlar.

Z kuşağı

Gençleri anlayaman iktidar  Z kuşağından ödleri kopuyor. Bakmayın “en az 3 çocuk” ısrarlarına; aslında bu ülkenin yaş ortalamasının hep yüksek olmasını istiyorlar. Çünkü sorgulama yeteneği olmayan, protesto kültüründen uzak, her konuda her zaman koşulsuz şartsız devletin yanında olan algıları kapalı kitlelere alıştılar. Fakat kendilerine söylenenleri eleştiri süzgecinden geçiren ve kendilerine yapılan demokrasi dışı dayatmalara isyan bayrağı çeken Z kuşağı nevirlerini döndürdü. Şaşırıp kalıyorlar. Düşünce kalıpları 50 yıl öncede kaldığı için, gençlerin ne istediğini anlayamıyorlar. Anlayamadıkça da şiddete başvuruyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi

Gençleri anlayaman iktidar  Tıpkı Gezi’de olduğu gibi. Orada da protestolara ses çıkarmayıp görmezden gelselerdi 8 can hayatını kaybetmeyecekti, sokaklarda kan akmayacaktı, şiddet bir çözüm yolu olarak görülmeyecekti. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini daha ilk günden sindirmeye çalışmalarının nedeni bu. Öğrencilerin haklı talepleri ile orantısız zekaları birleşince iktidar far görmüş tavşan gibi kaldı; sonra da en iyi bildiği işi yaptı, insanların üzerine polis gücüyle gitti ve sonrasında gözaltı, darp, hatta kimi iddialara göre işkence…

Trajikomik hadisesi

Tüm bu sürecin belki de en trajikomik hadisesi Süleyman Soylu’nun twitlerinin nefret kategorisinde değerlendirilip kısıtlanması. Soylu’nun ise bu hamleye karşılık, Twitter’ın sansür uyguladığını belirtip takipçilerini Telegram’a davet etmesiydi. Gerçekten sürreal bir zamandan geçiyoruz. Kendi yurttaşlarının yaşam tarzı için “sapkın” ifadesini kullanan ve onların anayasal protesto hakkını engelleyip şiddete başvuran bakan. Twitter’dan kısıtlama gördüğü için şikayet ediyor. Türkiye, bu devirde, bu kadar niteliksiz insanlar tarafından yönetilmeyi gerçekten hak etmiyor.

Hiçbir sorunu adamakıllı bir yöntemle çözmeyi başaramıyoruz. Diyalog kanalları kapalı, sürekli ötekileştirici ve nefretle dolu bir dil hakim, kendilerinden olmayanı bırakın dinlemeyi, insandan saymıyorlar. Gerçeği yalan, yalanı gerçek olarak sunuyorlar. Gerçekten yorulduk artık…

Benzer İçerikler

Editör: DurSoft

Haber ve Köşe yazılari Güncel konularda yazılmış ekonomik gündem köşe yazılarını yayınladığımız kişisel haber kanalımız dursoft.com.tr web sitemizde yayınladıgımız bütün içerikler web sitemizde ayittir kaynak belirtilmeden kulanılmamalıdır.