İktidarın yalan söyleme alışkanlığı

a

yalan söyleme alışkanlığı

İktidarın yalan söyleme alışkanlığı

“Doğruları biliyorsan, yalanları dinlemek eğlencelidir.” George Bernard Shaw, neredeyse 100 yıl önce söylediği bu söz ile bugünleri anlatıyordu galiba. Evet, günlük hayatta bu belki geçerli olabilir ama bu yalanları siyaset sahnesinde bizi yönetenler söyleyince pek de eğlenceli olmuyor. Türk halkı maalesef günaşırı yeni ve söyleyeni değil dinleyeni utandıran yalanlarla muhatap oluyor. Burada çok fazla örnek vermeyeceğim ama son günlerden güncel bir yalanı inceleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde kepenk kapatan esnaflar için, “Kapanan dükkan filan yok, rakamlar ortada.” dedi. Pandemi döneminde binlerce esnaf iş yapamaz hale gelmişken, iktidar yanlısı TOBB bile geçen seneye göre Aralık ayında kapanan şirket sayısının %43 arttığını açıklarken, yurdun dört bir yanından kepenk kapatma haberleri gelirken, hatta daha çok yakın zamanda borçlarından ötürü kendini yakmaya çalışan bir esnaf vatandaşımızın haberi sosyal medyaya düşmüşken, tüm bunlardan zorunlu olarak haberi olması gereken Cumhurbaşkanı, dükkan kapatan esnaf olmadığını belirtiyor. Başlı başına skandal ve günlerce konuşulması gereken bir açıklama olmasına rağmen, Türkiye bu tür söylemlere o kadar alışkın durumda ki, bu olay daha ertesi gün unutuldu.

Sahte  gazete

İktidarın yalan söyleme alışkanlığı Bu kadar aleni yanlışların en yüksek perdeden dile getirilmesinin 18 yıldır alışkanlık haline getirilmesiyle birlikte insan “Acaba Recep Tayyip Erdoğan gerçekten de işin doğrusunu bilmiyor mu?” sorusunu düşünüyor. Öyle ya, ona göre ülkede refah seviyesi inanılmaz derecede yükseklerde, ekonomi uçuşta, üretimde zaten dünya lideriyiz, sağlıkta ise gezegenin en iyisiyiz. Gerçekten de böyle düşünüyor olabilir mi? Rockefeller’ın pembe gazetesi gibi gazeteler mi okuyor acaba? Ünlü dolar milyarderi Rockefeller, 98 yaşında hasta yatağına düşünce, son günlerinde morali bozulmasın, hep yüzü gülsün diye sabahları önüne sahte bir gazete getirilirmiş. Bu gazeteye göre Rockefeller’ın şirketleri borsada uçuyor, ülkede ekonomi şaha kalkıyor, ABD Başkanı yaptığı her konuşmada Rockefeller’dan şükranla bahsediyor, Rockefeller’ın desteklediği beyzbol takımı rakiplerinin her birini darmaduman ediyor, Rockefeller’ın sevdiği sanatçılar devamlı ödül alıyor, bu ödülleri Rockefeller’a adıyormuş. İnsan düşünmeden edemiyor, acaba Fahrettin Altun da her sabah Cumhurbaşkanı’nın önüne böyle bir gazete mi koyuyor? “Ülkede zaten böyle birçok gazete var ki!” diyeceksiniz; haklısınız!

Yalan iktidarın seçimleri kaybetmesine neden olabilir

İktidarın yalan söyleme alışkanlığı Aslında bunca yalan, bir iktidarın seçimleri kaybetmesine neden olabilirdi ama bizim gibi ülkelerde maalesef tam tersi oluyor. İnsanlar bu yalanlara inanıyor. Her gün sosyal medyada deney videolarına denk geliyoruz. Sokak röportajı yapan bir muhabir, Erdoğan’ın söylediği bir sözü sanki Kemal Kılıçdaroğlu söylemiş gibi anlatıp, vatandaşa fikrini soruyor. Vatandaş da Kemal Kılıçdaroğlu’nun her söylediği gibi bu söylediğinin de yanlış, ülkeye yararsız hatta bölücü bir açıklama olduğunu söylüyor. Muhabir bu kez, aslında bu sözleri söyleyenin Kılıçdaroğlu değil, Tayyip Erdoğan olduğunu açıklıyor. Vatandaş da şimdi 180 derece ters bir düşünceyi savunarak, Reis’in her söylediğinin altına imza atacağını, o ne derse her söylediğinin doğru olduğunu belirtiyor! Bu kadar koşulsuz, sıfır eleştirel bir şekilde bir insanı sonuna kadar desteklemek, hele bu çağda, gerçekten akıl almaz bir durum.

Eminim, Tayyip Erdoğan bugün çıkıp dese ki, “Sevgili vatandaşlarım, yanılmışım, aslında 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı, Fethullah Gülen hayatını İslam’a adamış bir hocaefendi, bir vatanseverdir; bundan sonra her gün her bir vatandaşımızın Zaman gazetesini satın almasını rica ediyorum.” dese, bugün ağzından FETÖ lafını düşürmeyen milyonlarca insan, “Aa evet ya, cemaat niye darbe yapmaya kalksın kardeşim, adamların dünya işleriyle ne alakaları var, ah hocaefendi, sana ne kadar haksızlık yaptık…” diyecektir. Gerçekten, buna, adımdan daha eminim!

Benzer İçerikler

Editör: DurSoft

Haber ve Köşe yazılari Güncel konularda yazılmış ekonomik gündem köşe yazılarını yayınladığımız kişisel haber kanalımız dursoft.com.tr web sitemizde yayınladıgımız bütün içerikler web sitemizde ayittir kaynak belirtilmeden kulanılmamalıdır.