İşsizlik – Ay’a gitmeden önce şu işsizliği mi düzeltsek!

a

Ay'a gitmeden önce şu işsizliği mi düzeltsek!İşsizlik Ay’a gitmeden önce düzeltmemiz gereken onlarca şeyden biri de işsizlik. Bir ülkede yaşayan vatandaşlar için hukukun üstünlüğü, demokrasi, özgürlük gibi kavramlar onun yabancılaştığı, unuttuğu, sorgulamadığı, takip mekanizmasından çıkan majör kavramlar olabilir; fakat işsizlik sorunu, bu sorunu yaşayanlar için onların direkt olarak günlük yaşantısını etkileyen, geceleri uykuya dalmasını engelleyen, hayat şartlarını zorlaştıran, bir numaralı gündem. Türkiye, tarihinin en yüksek işsizlik oranlarını gördüğü bir dönemden geçiyor.

Ay’a gitmeden önce şu işsizliği mi düzeltsek!

Türkiye’de çalışabilecek nitelikteki 63 milyon kişinin sadece 27 milyonu çalışıyor. Yani, istihdam oranı %43. Çok çok ileri olduğumuz, sürekli kıskanıldığımız Almanya’da ise çalışabilecek nitelikteki 58 milyon kişinin 44,6 milyonu çalışıyor. İstihdam oranı, %77. İşsizlik TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 12,9. Bu oranı oluşturan veriler, yalnızca son 1 ayda bir iş bulma kanalına ben işsizim diyerek başvuru yapanları kapsıyor. Örneğin, işsiz olan, fakat iş bulma ümidini yitirdiği için artık iş aramayan, ama buna rağmen iş olsa çalışırım diyenler bu sayıya dahil değil. Bunları da dahil ettiğimizde geniş tanımlı işsizlik oranı tam %28 oluyor. Bir de TÜİK‘in güvenirliğini bu duruma ekleyin, gerisini siz düşünün…

Rakamlarla Anlatalım

Üstelik istihdamdaki yaklaşık 25 milyon çalışanın yaklaşık 5 milyonu kamu personeli.  İşsizlik Bu rakam 2015 sonunda yaklaşık 3 milyonmuş. İktidar, torpille işe alımlarda son 5 yılda vitesi arttırmışa benziyor. İktidar tarafından cebinde Iphone 6 varsa geçim sıkıntısı çekme ihtimali olmadığı. Belirtilen bir işçinin Iphone 12 PRO alabilmek için çalışması gereken gün sayısı 103. Bu kadar gün çalışıp, Iphone’un güncel bir versiyonunu alabiliyor ancak. Örneğin, İsviçre’de bu rakam 4, Almanya’da 9! Tamam, hadi biraz adil olup, daha “bizden” bir ülke ile kıyaslayalım desek. Yine işin içinden çıkamıyoruz. Örneğin bugün bizim ülkemizde büyük çoğunluğun pis, fakir, gelişmemiş bir ülke olarak gördüğü Hindistan’da çalışan bir işçi 54 gün çalışarak aynı telefonu alabiliyor. Avrupa’da ucuz işçiliğin Çin’i olarak görülen Romanya’da bile bu sayı 37, biz hâlâ neyi konuşuyoruz?

Türkiye’de asgari ücretle çalışan

İşte bu yüzden Türkiye’de asgari ücretle çalışan oranı. %45 ve İşsizlik Avrupa’nın sonuncusu. İşte bu yüzden ülkedeki gençlerin, %40’ı çalışmıyor. İşte bu yüzden anketlere göre her dört gençten üçü yurtdışında çalışmak istiyor. İşte bu yüzden MHP seçmeninin bile yarısı fırsatım olsa yurtdışında yaşamak isterim diyor. İşte bu yüzden çöküşteyiz ve 2023’ü de kaybedersek tamamen çökeceğiz. Ve yeniden ayağa kalmak belki 20 yılımızı alacak…

Benzer İçerikler

Editör: DurSoft

Haber ve Köşe yazılari Güncel konularda yazılmış ekonomik gündem köşe yazılarını yayınladığımız kişisel haber kanalımız dursoft.com.tr web sitemizde yayınladıgımız bütün içerikler web sitemizde ayittir kaynak belirtilmeden kulanılmamalıdır.