ittifak arayışları – Erdoğan’ın yeni ittifak arayışları

a

Erdoğan'ın yeni ittifak arayışları

ittifak arayışları Erdoğan’ın yeni ittifak arayışları Geçtiğimiz hafta kulislere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün baş başa bir görüşme yaptığı haberleri düştü. Görüşme talebinin Tayyip Erdoğan’dan geldiği belirtilirken, Asiltürk, görüşme esnasında Erdoğan’dan ve sonrasında çeşitli AKPli yöneticilerden İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılması konusunda talep geldiğini açıkladı. Geride bıraktığımız ay içerisinde DSP Başkanı Önder Aksakal da Beştepe’ye giderek Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirmişti.

Cumhur İttifakı

Ne oluyor? ittifak arayışları Tayyip Erdoğan, kendisine muhalefet eden bir partinin içinden nispeten daha az muhalif bir ismi cımbızla seçerek, üstelik kendi ayağıyla gidip görüşme yapıyor? Belli ki artık mızrak çuvala sığmıyor. Cumhur İttifakı’nın kendi içinde yaşadığı problemler, Berat Albayrak’ın istifası, yine geçtiğimiz günlerde İçişleri Başkanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasındaki polemik vs. derken, bir şeylerin çatırdadığı belli. Muhtemelen kamuoyu anketleri de Cumhurbaşkanı’nın önüne düşüyor ve rakamların hiç iç acıcı olmadığı da ortada.

AKP ve MHP ikilisi

AKP’nin anketçileri olarak bilinen şirketlerin araştırmalarına göre  ittifak arayışları AKP ve MHP ikilisinin oylarının düşüşte olduğu görülüyor. Son kamuoyu yoklamalarına göre AKP ve MHP birlikteliğinden %50 oy oranı çıkmıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne olan destek %34’e düşmüş vaziyette ve 2023 seçimlerinde Erdoğan, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın arkasında gözüküyor.

Z kuşağı

İşin iktidar açısından daha da korkutucu olan yanı ise, 2023 yılında ilk kez oy kullanacak olan 7 milyon yeni seçmen. Sosyal medyada “Z kuşağı” olarak bilinen, teknoloji çağının çocukları. Z kuşağı, 2023’te oy kullanacak olan toplam 63 milyon seçmenin %11’ine tekabül ediyor. Hayli yüksek bir rakam. Hatırlayalım, AKPli bir üniversite rektörü, “Okuma oranı arttıkça bana hafakanlar basıyor.” demişti. Yine AKPli bir parti yöneticisi, gençler arasındaki oy oranlarının düşüklüğünden bahsetmişti. Ortalama öğrenim seviyesinin yaş arttıkça düştüğü bir ülkede, gençlerin daha çok okuma yazma, dünyayı daha çok takip etme, olan bitene daha eleştirel yaklaşma gibi özellikleri ön plana çıkıyor.

Yaşlı nüfusu

Eskinin dar kalıplarında, küçük dünyalarında yaşayan yaşlı nüfusu yalanlarla kandırmak kolay; oysa sosyal medyayı kullanabilen. kendi düşüncesinin yanı sıra farklı fikirleri de burada görebilen, doğal olarak kendisine söylenenleri. olduğu gibi kabul etmek yerine kritik etme becerisine sahip olan genç nüfusun. iktidar için bir tehdit olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ne yaparlarsa yapsınlar. gençlerin ezici bir çoğunluğunun kendilerinden yana olmadığını biliyorlar. Bu nedenle oy oranlarının toplamı en fazla yüzde 1 edecek olan, Saadet Partisi ve DSP’den bile medet ummak zorunda kalıyorlar. İşe yarar mı? Bekleyip göreceğiz…

Benzer İçerikler

Editör: DurSoft

Haber ve Köşe yazılari Güncel konularda yazılmış ekonomik gündem köşe yazılarını yayınladığımız kişisel haber kanalımız dursoft.com.tr web sitemizde yayınladıgımız bütün içerikler web sitemizde ayittir kaynak belirtilmeden kulanılmamalıdır.